سلام ، به سایت شرکتی فین روتاک خوش آمدید.

خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز(دولت)،خیابان رستمی، کوچه فرهنگ، پلاک ۶، طبقه ۴،واحد ۵
ایران ، تهران

لوفین

لوفین تیوب(Low Finned Tube) به معنی لوله شیار دار می باشد، که یکی از انواع فین تیوب ها می باشند.
همانطور که در بخش فین تیوب اکسترود ذکر شد، فین تیوب ها بر اساس ارتفاع پره ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

  • High Fin Tube
  • Medium Fin Tube
  • Low Fin Tube

لو فین تیوب ها نیز مانند سایر فین تیوب ها ، هدفشان افزایش سطح انتقال حرارت ( و در مواردی افزایش ضریب انتقال حرارت که در ادامه راجع به این موضوع توضیحاتی داده خواهد شد.) می باشد.
در این نوع از فین تیوب ها جنس پره ها همان جنس لوله می باشد.

انواع لو فین تیوب ها:

به صورت کلی می توان گفت لوفین ها دو دسته اند:

لو فین تیوب هایی که فقط بیرون لوله شیار دارد.
لو فین تیوب هایی که هم بیرون لوله و هم داخل لوله شیار دارد.

همانطور که در عکس بالا مشهود است دو لوله سمت راست، تنها بیرونشان شیار خورده است و دو لوله سمت چپ، هم داخل و هم سطح بیرونشان شیار خورده است.
تفاوت لوله هایی که تنها بیرونشان شیار خورده با لوله هایی که از دوطرف شیار خورده اند در این است که :
اگر فقط بیرون لوله شیار دار باشد، تنها سطح انتقال حرارت افزایش می یابد.
و اگر از داخل و بیرون شیار خورده باشند، علاوه بر افزایش سطح انتقال حرارت، افزایش ضریب انتقال حرارت نیز حاصل می گردد.

 سوالی که شاید پیش بیاید این است که چگونه شیارهای داخل لوله افزایش ضریب انتقال حرارت را حاصل می کند؟

جواب سوال فوق در روابط زیر خلاصه می شود:
Re =  ρʋL/μ   
Pr =  ʋ/α
Nu = f(Re,Pr)
Nu =  hL/k   □(⇒┴(  ) )   h=(Nu k)/L
Q=hAΔT
از روابط فوق نتیجه می گیریم:
با افزایش رینولدز ، ناسلت افزایش می یابد و با افزایش ناسلت ، ضریب انتقال حرارت جابجایی افزایش می یابد که تمام اینها افزایش نرخ انتقال حرارت را حاصل می نماید.

نکته حائز اهمیت در این مطلب این است که:

اگر جریان سیال درون لوله آرام باشد، مقدار عدد رینولدز کمتر از 2300 می شود.
و اگر جریان سیال درون لوله متلاطم باشد، مقدار عدد رینولدز بیشتر از 2300 می شود.
پس با توجه به مطالب فوق می توان گفت با متلاطم کردن جریان سیال درون لوله می توان ضریب انتقال حرارت را افزایش داد؛ پاسخ سوال در همین جمله است زیرا شیارهای داخلی لوله وظیفه متلاطم کردن جریات سیال درون لوله را دارا هستند.
شایان ذکر است لوفین هایی که شیار داخلی نیز دارند تنها برای آن دسته از سیالات که رسوب ندارند و یا رسوبشان به شدت کم است مناسب می باشد و اصلا برای سیالات با ضریب رسوب بالا پیشنهاد نمی گردد.

طراحی و ساخت لوفین تیوب:

همانطور که گفته شد جنس لوله و پره در لوفین تیوب ها یکسان است و جنس لوله ها عمدتا  مس، مس-نیکل، کربن استیل و استنلس استیل می باشند.
جنس و ضخامت لوله در ساخت لوفین تیوب ها به شدت حائز اهمیت است، و اجرای عملیاتی پارامتر هایی همچون عمق فین، ضخامت فین و تراکم فین ها به شدت تابع جنس و ضخامت لوله می باشد. منظور از اهمیت جنس لوله این است که هرچه جنس لوله سخت تر(مانند کربن استیل) باشد ساخت لوفین مشکل تر است و محدودیت هایی در تولید به وجود می آورد و هرچه جنس لوله نرم تر باشد (مانند مس) عملیات تولید نسبتا آسانتر و با محدودیت کمتری مواجه می شود و همچنین ضخامت لوله هرچه کمتر باشد حساسیت و محدودیت در تولید بیشتر خواهد شد.
همانطور که گفته شد عمق فین ها در لوله های شیار دار تابع جنس و ضخامت لوله می باشد و ماکزیمم به 1.2 میلیمتر میرسد.
FPI  (Fin Per Inch) یا به عبارتی تراکم فین ها  در لوله های شیار دار بین 7 الی 40 فین در هر اینچ است و بهترین تراکم از لحاظ بازده حرارتی  FPI = 19~22  می باشد، زیرا سیال بیرون لوله در این بازه ی تراکم، به خوبی میتواند از بین فین ها عبور کند و انتقال حرارت خوبی صورت می گیرد. هرچه تراکم بیشتر باشد سطح بیشتر خواهد بود اما نفوذ سیال بین فین ها سخت میشود و ممکن است در مواردی این موضوع بازده را کم کند زیرا امکان دارد حرکت سیال بین فین ها بسیار کم شود و یا سیال بین فین ها ساکن بماند( سیال وقتی ثابت بماند همانند عایق عمل می نماید همانند شیشه های دو جداره که بین شیشه ها هوا ساکن است).
ضخامت فین ها در لوله های شیار دار بین 0.15 الی 0.5 میلیمتر می باشد، که این ضخامت به عواملی چون جنس لوله و تراکم فین ها دارد.

کاربرد لوفین تیوب ها:

لوله های شیار دار بیشتر در صنایع تاسیساتی کاربرد دارند همانند چیلرها که در ساخت برخی از آنها لوفین استفاده می شود، همچنین در ساخت برخی از مبدل های حرارتی نیز کاربردی هستند.

پروژه ساخت یک دستگاه اویل کولر(Oil Cooler) برای شرکت کالای الکتریک

شرکت فین روتاک صنعت تولید کننده انواع لوله های شیار دار از سایز 3/8 اینچ الی 1 اینچ می باشد، و با افتخار توانایی شیار زدن بر روی انواع متریال های مختلف از جمله مس، کاپرنیکل، کربن استیل، استنلس استیل، آلومینیوم و غیره با تراکم فینهای مورد نیاز از هشت الی چهل فین در هر اینچ بر حسب نیاز مشتری، و همچنین تولید انواع لوله های فین دار شیار داخل و CLF بصورت همزمان فین رو و شیار داخل که طول لوله ها می تواند از ده سانتیمتر الی هفت متر متغیر باشد را دارا هستیم.
لازم به ذکر است که علاوه بر لوله های شیار دار امکان تولید لوله بصورت کاروگیت نیز در این شرکت وجود دارد که مزیت این نوع فین علاوه بر تولید بر روی انواع متریال فوق ،میتوان بر روی فولاد نیز تولید کرد.

لوله های کاروگیت همانند شیارهای داخل لوله ها جریان سیال داخل لوله را متلاطم کرده و باعث افزایش ضریب انتقال جرم می شود.

و در نهایت این شرکت تمامی لوله های فین زنی شده را توسط تست پنوماتیک و یا هیدرواستاتیک تا 15 بار فشار را تست کرده و زمانی که اطمینان از لحاظ عدم نشتی و عدم سوراخ بودن لوفین حاصل گردید، محصول تحویل مشتری می گردد.