تامین تجهیزات

فین تیوب چیست؟

فین تیوب (Fin Tube) در لغت به معنی لوله پره دار می باشد. علت وجود پره ها در حقیقت به منظور افزایش ضریب انتقال حرارت و سطح بیرونی لوله می باشد.
در صنایع مختلف، فرآیند هایی بسیاری وجود دارد که در آنها پدیده های انتقال رخ میدهد. پدیده های انتقال عبارتند از:

انتقال مومنتوم( انتقال سیالات)
انتقال حرارت
انتقال جرم

یکی از پرکاربرد ترین پدیده های انتقال، انتقال حرارت می باشد. که برای عملیات انتقال حرارت در فرآیندهای صنعتی نیاز به تجهیزاتی مختلفی همچون مبدل های حرارتی می باشد. مبدل های حرارتی تجهیزاتی هستند که انرژی حرارتی را از سیالی به سیال دیگر منتقل می کنند که برای اعمال سرمایش و یا گرمایش انواع مختلفی دارند.
یکی از روابط پایه ای حاکم بر انتقال حرارت جابجایی، رابطه زیر می باشد:

Q=UAΔT

در رابطه فوق منظور از “A” سطح انتقال حرارت می باشد که همانطور که مشهود است با افزایش سطح انتقال حرارت (A) ، نرخ انتقال حرارت (Q) نیز افزایش می یابد.
در مبدل های حرارتی نیز مکانیزم غالب بر انتقال حرارت، جابجایی می باشد در نتیجه با افزایش سطح انتقال حرارت در مبدل ، انتقال حرارت سریعتر رخ می دهد.
همانطور که گفته شد پره ها (Fin) برای افزایش سطح انتقال حرارت استفاده می شود، در صنعت به این منظور در برخی از انواع مبدل های حرارتی نظیر کولرهوایی (Air Cooler)، ایر هیتر (Air Heater) و انواع رادیاتور ها و … از لوله های پره دار (Fin Tube) استفاده می شود.

انواع فین تیوب ها :

فین تیوب ها بر اساس ارتفاع پره ها به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

  1. High Fin Tube
  2. Medium Fin Tube
  3. Low Fin Tube

(مورد دوم در صنعت کاربرد زیادی ندارد)
فین تیوب ها بر اساس نوع پره ها به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

  1. فین صفحه ای (Fin Plate)
  2. فین پیچشی (Wrap-on)
  3. فین اکسترود (Extrude)
  4. فین کاروگیت
  5. لوفین تیوب
  6. اسپیرال فین
  7. Embedded fin

کاربردهای فین تیوب :

همانطور که گفته شد در صنایع مختلف مانند صنايع ‌نفت، گاز ، پتروشيمي ، نيروگاهي ، صنايع غذايي و ديگر صنايع نیاز به تجهیزاتی برای سرمایش و گرمایش در موارد مختلف وجود دارد. برای ساخت این تجهیزات به لوله هایی نیاز داریم تا تبادل حرارت را توسط آنها میسر کنیم. عمدتا در آن دسته از تجهیزات حرارتی که سیال بیرونی لوله هوا باشد ( مانند رادیاتورها، ایر کولرها، ایر هیتر ها و…) از فین تیوب ها برای تبادل حرارت استفاده می شود.
امروزه در کشور های توسعه یافته موارد مصرف فین تیوب ها گسترده تر از قبل شده، کاربرد و موارد مصرف آنها فراتر از صنایع فرآیندی رفته است. اخیرا در خیلی از نقاط جهان بخاطر مقرون به صرفه بودن این کالا از فین تیوب ها حتی جهت گرمایش ساختمان ها (جایگزین شوفاژ) و گلخانه ها استفاده شده است.

نوع محصول: تجهیزات

حوزه محصول: حوزه نیروگاهی|حوزه نفت، گاز و پتروشیمی
مشخصات محصول : شرکت مهندسی و ساخت فین روتاک صنعت توانایی ساخت انواع لوله های پره‌دار با آلیاژهای مختلف فولاد و استیل و مس در تنوع شکل و ابعاد پره‌ها برای لوله‌های با قطر ۱ تا ۶ اینچ را دارا است.
لوله‌های مذکور در صنایع مختلف نیروگاهی، پتروشیمی و پالایشگاهی کاربرد دارد و شرکت فین روتاک صنعت در ساخت آنها از استانداردهای رایج و دستور العمل‌های صحه‌گذاری شده در صنایع مذکور تبعیت می نماید.
ساخت این محصولات با استفاده از ماشین الات مدرن فینینگ و فرمینگ و همچنین تجهیزات آزمایشگاهی به طور کامل و مستقل در محل کارخانه فین روتاک صنعت انجام می‌گردد.
لوله های پره دار به شرح زیر می باشد:
مشخصات لوله : (تیوب /پایپ)
جنس لوله: فولاد کربنی – فولاد کم آلیاژی – فولاد زنگ نزن (مارتنزیتی – آستنیتی – فریتی )
طول لوله: 23000 ~1000میلیمیتر
ضخامت لوله : ۱۰ ~۱/۵میلیمیتر
اندازه قطر خارجی: 31/75~ 15/87 میلیمیتر